• Борисо-Глібський храм с.Шклінь
  Борисо-Глібський храм с.Шклінь
 • Свято - Георгіївський храм с.Бережанка
  Свято - Георгіївський храм с.Бережанка
 • Свято-Дмитрівський храм с.Ниви-Губинські
  Свято-Дмитрівський храм с.Ниви-Губинські
 • Свято-Миколаївський храм с.Звиняче
  Свято-Миколаївський храм с.Звиняче
 • Свято-Миколаївський храм с.Скобелка
  Свято-Миколаївський храм с.Скобелка
 • Свято-Михайлівський храм с.Красів
  Свято-Михайлівський храм с.Красів
 • Свято-Михайлівський храм с.Марковичі
  Свято-Михайлівський храм с.Марковичі
 • Свято-Михайлівський храм с.Мирне
  Свято-Михайлівський храм с.Мирне
 • Свято-Покровський храм с.Терешківці
  Свято-Покровський храм с.Терешківці
 • Свято-Преображенський храм с.Бистровиця
  Свято-Преображенський храм с.Бистровиця
 • Свято-Преображенський храм с.Жуківець
  Свято-Преображенський храм с.Жуківець
 • Свято-Різдво-Богородичний храм с.Михлин
  Свято-Різдво-Богородичний храм с.Михлин
 • Свято-Різдво-Богородичний храм с.Рачин
  Свято-Різдво-Богородичний храм с.Рачин
 • Свято-Різдво-Богородичний храм с.Холонів
  Свято-Різдво-Богородичний храм с.Холонів
 • Храм Різдва Христового м.Горохова
  Храм Різдва Христового м.Горохова
 • Хресто-Воздвиженський храм с.Ватин
  Хресто-Воздвиженський храм с.Ватин
 • Хресто-Воздвиженський храм с.Озерці
  Хресто-Воздвиженський храм с.Озерці
 • Хресто-Воздвиженський храм с.Ощів
  Хресто-Воздвиженський храм с.Ощів
 • Хресто-Воздвиженський храм с.Угринів
  Хресто-Воздвиженський храм с.Угринів
 • Хресто-Воздвиженський храм с.Ярівка
  Хресто-Воздвиженський храм с.Ярівка
27.09.2015

 

Пломеніють жовтогарячим цвітом хризантеми, красуються багряними китицями жоржини, поміж якими і червона калина виблискує своїми гронами. У вирі цього земного розмаїття, величаво постає розмаїття небесне - святиня, що підносила молитви до Бога не одне століття - Ощівська Хрестовоздвиженська церква. Сьогодні тут стараннями прихожан та отця Романа по-справжньому святково. Гарно прибрана церква, багаті ікони, величні куполи. Важко уявити, що ще 25 років назад тут не було цього дива. Стояли голі стіни старої церковки, що була зруйнована під час Першої світової війни. Вірою і правдою потрудилося не одне покоління ощівчан, щоб зараз мати змогу молитися у своєму храмі. Він дійсно постав, немов клаптик неба на землі. Тому і назвали його люди Небесною Святинею.

...Відколи християнство утвердилось на Волині, кожне село прагнуло мати свій дім Божий. Минуле села Ощів велике, як і сама історія. Перша згадка про нього датується 1545 роком. Тоді ж зазначається, що в селі є дерев'яна церква. Все вказує на те, що ця давня сільська святиня кликала вірних на молитву не одне століття.

Книга «Дев'ятсотліття православ'я на Волині», розповідає цікаву історію чудотворної ікони Божої Матері з Ощівського храму: «У селі Ощеві в самостійній Богоявленській церкві є благодатна ікона Божої Матері, яку надзвичайно шанують місцеві і жителі навколишніх сіл. Ікона ця, безперечно, давня, писана оригінально і художньо, розміщена на верхньому місці». Очевидно, це була спускна ікона зверху іконостасу. Про походження цієї святині є перекази, що вона була подарована церкві якоюсь місцевою володаркою, яка завдяки старанній молитві сама відчула на собі благодатну допомогу Божої Матері, тому й передала ікону в дарунок церкві. Існують також перекази про зцілення недужих перед цим святим образом. Довгий час у церкві зберігалася милиця із написом «1772 рік» як речовий доказ зцілення одного кульгавого чоловіка, який тут після щирої молитви позбувся недуги.

Пан Сурменєв у 1909 році вирішує побудувати у Ощеві церкву. Освячена вона була у 1911 році як Богоявленська. У 1913 році пан помер. Його могила і зараз знаходиться біля храму. Не судилося цій церкві довго скликати віруючих до молитви. Війна зруйнувала вівтар і дах святині. Саме тоді безслідно зникла чудотворна ікона Божої Матері, проте ощівчани щиро вірять у те, що настане день - і станеться по волі Божій диво: святиня повернеться до свого храму.

Але кожному воздасться по ділах його. Наше село теж не залишалось довго без молитви. 14 липня 1990 року наша церва знову була відкрита благочинним Горохівської округи протоієреєм Олександром Пасічником як Хрестовоздвиженська. І от вже довгих 25 років лине до Бога безперестанна молитва вдячних жителів Ощева, що сподобив їх дочекатися побудови великої святині. Настоятелем храму став протоієрей Миколай Мельничук. За час служіння отця Миколая було зроблено розпис у храмі, оновлено іконостас, встановлено центральний купол. Вірою і правдою прослужив батюшка у церкві аж до часу, коли Бог покликав його у вічність. Саме тут, в Ощеві, судилося йому відправити останню у своєму житті службу Божу. Це було 4 грудня 2010 року. А наступного дня духовного пастиря не стало...

Але зглянувся на людей своїх Бог, і послав нам гарного священика, ієрея Романа, який прикладає всіх зусиль для подальшої реконструкції нашого храму. У храмі функціонує недільна школа. Щорічно з благословення настоятеля організовуються поїздки та піші ходи до Почаєва, проводяться хресні ходи, водосвятні молебні на річках та штучних водоймах, різдвяні та великодні дійства.

19 серпня 2014 року в центрі села було відкрито та освячено відреставровану криницю, воду з якої тепер може черпати кожен охочий. Під час розкопок у криниці було знайдено монету Російської імперії 1913 року. Старожили кажуть, що тут напували коней солдати під час Першої світової війни. Отож освячення криниці стало великою і радісною подією для села.

2 липня 2015 року з ініціативи настоятеля отця Романа було проведено збір продуктів для солдат, що перебувають у зоні проведення АТО. Село відгукнулося на пропозицію, і до вечора зібрало повний бус продуктів.

У храмі села Ощів функціонує аматорський хор. Регентом хору є Новосад Надія Іванівна, що вже 15 років плідно працює на цій посаді. Зараз хор Хрестовоздвиженського храму налічує понад 15 учасників. У 2002 році його було нагороджено грамотою митрополита Ніфонта.

І от 27 вересня 2015 року в давній святині відбулось святкове Богослужіння. З благословення митрополита Волинського і Луцького Ніфонта, Божественну Літургію  очолив, як і 25 років тому, благочинний Горохівської округи протоієрей Олександр Пасічник, якому співслужив сонм священиків благочиння.

Під час Божественної Літургії лунала сугуба молитва за мир в Україні.

Проповідь після Євангелія виголосив настоятель храму села Мирне, протоієрей Василій Гірник, який  у своєму слові наголосив на важливості покаяння та християнського смирення у нашому житті.

Урочистості богослужінню додав і спів молодіжного хору храму Різдва Христового м.Горохова, який  на запрошення настоятеля храму о.Романа Світлик і супроводжував піснеспівами святкову Літургію.

По завершенню  служби навколо храму відбувся святковий хресний хід та молебень, після якого найменші парафіяни храму у віршованій формі привітали духовенство, парафіян, гостей та всіх жителів села з Престольним святом

 Напевно, торкнулися душі кожного як і священика, так і прихожанина, що був присутній на святі, слова маленьких учнів, яких майстерно підготувала Шеремета Алла Володимирівна.

Найактивніших парафіян було нагороджено грамотами митрополита Волинського і Луцького Ніфонта. Серед яких і Голова Горохівської районної ради Андрійчук Леонід Олександрович.

Особливо подяку о. Роман висловив Шереметі Григорію Романовичу, який завжди матеріально підтримує церковну громаду. Йому було вручено високу нагороду Волинської єпархії УПЦ - медаль Волинської ікони Божої.

Настоятель храму о. Роман зі свого боку також подякував духовенству, богомольцям, благодійникам за спільні молитву та розділену радість Престольного свята. Завершилось торжество традиційним многоліттям.

...Стоїть в Ощеві на горбочку церква, крихітна Небесна Святиня серед мільйонів інших. Це - визнаний духовний і культурний центр села, куди з вірою та надією лине народ для молитви та покаяння.

Молись, народе! Чистоті радій,

Від храму Божого не відвертай лиця.

Не відпадай, як чинить блудодій,

А стій за Православ'я до кінця.

Роман НОВОСАД

 

 

 

 

 

 

 

Cьогодні